Bald and Bankrupt (буквално: Ќелав и банкротиран) — англиски Јутуб-канал управуван од британскиот туристички видеоблогер Бенџамин Рич (англиски: Benjamin Rich, роден на 1 јули 1974 г. во Брајтон). Тој е познат и како Господин Болд (англ. Mr. Bald).[1] Рич го започнал каналот во јуни 2018 г., документирајќи го Индискиот Потконтинент и постсоветските држави.[2] Од август 2023 г., неговиот канал има 3,9 милиони претплатници и над 550 милиони прегледи.[3] Рич станал скандалозна личност кога извесен Бенџамин Рич почнал да се поврзува и споредува со непознатиот корисник Vorkuta на еден форум. Vorkuta признал дека има секс-туризам и бил поврзан со силување на една жена во Обединетото Кралство. Постојат претпоставки дека Господин Болд е Vorkuta.[4]

Трговскиот знак на каналот од септември 2022 г.

Книга уреди

  • Чичестер, Артур (2018). The burning edge : travels through irradiated Belarus (I. изд.). [САД]. ISBN 978-1-9807-8751-8. OCLC 1107791946.

Наводи уреди

  1. Hoare, Callum (2019-06-28). „World War 3: The secret underground nuclear bunkers hiding below forest revealed“. The Daily Express. Архивирано од изворникот 2019-11-15. Посетено на 2021-04-11.
  2. Wirtz, Bill (2019-08-24). „This Mystery YouTuber Will Teach You More about the Soviet Union Than Your Professors | Bill Wirtz“. fee.org (англиски). Архивирано од изворникот 2019-12-28. Посетено на 2019-12-28.
  3. „bald and bankrupt - YouTube“. www.youtube.com. Архивирано од изворникот 2021-01-09. Посетено на 2020-11-05.
  4. „Is Bald & Bankrupt really a sex tourist and a very prolific pick up artist?“. Reddit. Посетено на 2023-08-12.

Надворешни врски уреди