707 Штајна

астероид

707 Штајнаастероид во орбита околу Сонцето.

707 Штајна
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено22 декември 1910
Ознаки
1910 LD
Орбитални особености
Епоха August 18, 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел2,416 АЕ
Перихел1,945 АЕ
2,181 АЕ
Занесување0,108
3,221 a
210,686°
Наклон4,272°
282,060°
90,516°

Кај светлосната крива на 707 Штајна се забележува периодичност од 414 ± 10 часа, период во кој светлоста на објектот се менува по светлосна величина во интервалот 1.00 ± 0.15.[1]

НаводиУреди

  1. Menke, John; и др. (October 2008), „Asteroid Lightcurve Analysis at Menke Observatory“, The Minor Planet Bulletin, Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 35 (4): 155–160, Bibcode:2008MPBu...35..155M

Надворешни врскиУреди