562 Салома

астероид

562 Саломаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 3 април 1905 година. Наречен е по лик од новиот завет, Салома, ќерката на Иродиада.

562 Салома
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено3 април 1905
Ознаки
1905 QH
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,307 ае
Перихел2,735 ае
3,021 ае
Занесеност0,095
5,250 a
285,346°
Наклон11,125°
70,789°
261,341°

Станува збор за член на Еосовото семејство на астероиди кои најверојатно се формирале како резлутат на судирите и распадот на еден поголем објект.[2]

НаводиУреди

  1. Yeomans, Donald K., „562 Salome“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.

Надворешни врскиУреди