468 Линаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 18 јануари 1901 година во Хајделберг. Привременото име на астероидот било 1901 FZ. Овој астероид бил наречен по служителката Лина која го опслужувала Волфовото семејство.[1] Станува збор за член од јадрото на темидските астероиди.

468 Лина
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено18 јануари 1901
Ознаки
1901 FZ, A915 PA, A918 EB
Орбитални особености
3,130 ае
Занесеност0,198
5,54 year
Наклон0,440°
Физички особености
Димензии69,34 км
Албедо0.043
Орбита на астероидот 468 Лина и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи уреди

  1. Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names. Springer. ISBN 3-540-00238-3.

надворшни врски уреди

  • Yeomans, Donald K. (2003). „468 Lina (1901 FZ)“. JPL Small-Body Database Browser. NASA/JPL. Посетено на 2008-05-06.