34D/Гејл

периодична комета

34D/Гејл или Гејлова Кометапериодична комета во Сончевиот Систем откриена од Волтер Фредерик Гејл (Сиднеј, Австралија) на 7 јуни 1927 година. Никогаш подоцна не била откриена, па така според научната заедница се смета за изгубена комета.

34D/Гејл
Откривање
ОткривачВолтер Фредерик Гејл
Откриена7 јуни 1927
Други
ознаки
1927 L1, 1938 L1
Орбитални особености A
Епоха1 јули 1938
Афел8,7 ае[1]
Перихел1,18 ае[2]
Голема полуоска4,94 ае
Занесеност0,76[1]
Период10,99 г
Наклон11,72 °
Следен перихелавгуст 2026? (изгубена)

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Ley, Willy (September 1968). „Mission to a Comet“. For Your Information. Galaxy Science Fiction. стр. 101–110.
  2. „JPL Small-Body Database Browser: 34D/Gale“. Jet Propulsion Laboratory. 1938. Посетено на 2010-02-28.


Комети со бројни ознаки
Претходна
33P/Даниел
34D/Гејл Следна
35P/Хершел–Риголе