Шумското Езеро (англиски: Lake of the Woods) е езеро помеѓу канадската провинција Онтарио и Манитоба и американската сојузна држава Минесота.[1]

Шумско Езеро
ПодрачјеСеверна Америка
Координати49°14′59″N 94°45′03″W / 49.24972° СГШ; 94.75083° ЗГД / 49.24972; -94.75083
Видостаток од поранешното ледничко Езеро Агасиз
Главни приливиРејни
Езеро Шоал
Езеро Какаги
Главни истециВинипег
Сливни земјиКанада, САД
Најг. должина68 ми ([convert: unknown unit]) км
Најг. ширина59 ми ([convert: unknown unit]) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
1,679 ми (4,348,6 km2) км2
Најг. длабочина210 ст (64 м) м
Брег25,000 ми ([convert: unknown unit]) (65,000 ми ([convert: unknown unit]) заедно со островите) км
Надм. височина1,056 ст (322 м) м
Острови14,552
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Езерото зафаќа површина од 4.348,6 квадратни километри, има 14,552 острови, и многу кривулест брег со должина од 105,000 километри. Најочигледна одлика на брегот на езерото е полуостровот Олно. Во езерото се влева реката Рејни, а од него се излива реката Винипег.

Границата на САД и Канада на езерото е утврдена со конвенција и протокол во 1925 година.

Наводи

уреди