Урнатините на замокот Спиш ( словачки: Spišský hrad , pronunciation</img> pronunciation; полски: Spiski Zamek  ; унгарски: Szepesi vár  ; германски: Zipser Burg ) во источна Словачка го формираат еден од најголемите градови со замоци во Средна Европа. Замокот се наоѓа над градот Спишке Подрадие и селото Žехра, во регионот познат како Спиш ( унгарски: Szepes , германски: Zips , полски: Spisz , латински: Scepusium ) Тој беше вклучен во списокот на УНЕСКО за места со светско наследство во 1993 година (заедно со соседните локации на Спишка Капитула и Шехра ). Ова е една од најголемите европски замоци по површина (41.426 м²). Администриран е од Спиж музејот во Левоша, поделба на Словачкиот национален музеј .

Spiš Castle
Spišský hrad
Spišská Nová Ves, Spiš
Spissky Hrad-LV-2.jpg
Spiš Castle
Тип Castle
Координати 49°00′02″N 20°46′06″E / 49.00056° СГШ; 20.76833° ИГД / 49.00056; 20.76833
Изграден Twelfth century
Градежни
материјали
Masonry

Историја

уреди
 
Воздушна фотографија на замокот
 
Замокот Спич - централниот дел

Замокот Спиш е изграден во дванаесеттиот век на местото на претходниот замок. Тоа беше политички, административен, економски и културен центар на округот Сепеш [1] на Кралството Унгарија . Пред 1464 година, тоа било во сопственост на кралевите на Унгарија потоа (до 1528) од страна на Zápolya семејство, Thurzó семејство (1531-1635), на Csáky семејство (1638-1945), и (од 1945 година) од страна на државата на Чехословачка потоа Словачка .

Првично романски камен замок со утврдувања, двоспратна романескна палата и трокорабна романескна - готска базилика биле изградени во втората половина на XIII век. Втора вонбрачна населба била изградена во XIV век, со која областа на замокот била двојно поголема. Замокот бил целосно обновен во петнаесеттиот век; wallsидовите на замокот беа зголемени и беше изградена трета вонбрачна населба. Доцна готска капела е додадена околу 1470 година. Кланот Заполја извршил доцни готски трансформации, што го направиле горниот замок во пријатна семејна резиденција, типична за резидентните резиденции на шеснаесеттиот и седумнаесеттиот век.

Пад и реконструкција

уреди

Последните сопственици на замокот Спич, семејството Цаки, го напуштија замокот на почетокот на XVIII век, бидејќи сметаа дека е премногу непријатно за живеење. Тие се пресели во новоизградениот село замоци / палати во Hodkovce близина Зехра и Spišský Hrhov .

Во 1780 година, замокот бил уништен во пожар. Причината за пожарот е непозната, но има неколку теории. Една од нив е дека семејството Цаки намерно го изгореле за да ги намали даноците, како во тоа време, дополнителните даноци се применуваа на покривните згради. Друго е што го погодило гром, што го започнало и пожарот. Третото е дека некои војници во замокот правеле сјај на месечината и во тој случај случајно се активирал огнот. Без оглед на случајот, по пожарот, замокот повеќе не бил окупиран и започнал да се распаѓа.

Замокот бил делумно реконструиран во втората половина на дваесеттиот век, а на тоа место биле извршени обемни археолошки истражувања. Во реконструираните делови има прикази на Музејот Спич, кој е одговорен за управување со замокот,[2] и артефакти, како што се уреди за тортура, порано користени во замокот.

Галерија со слики

уреди
 
Изложба во музејот во замокот
  1. Kenneth Meyer Setton, The Papacy and the Levant, 1204–1571, American Philosophical Society, 1984, p. 315
  2. „Spišské múzeum -Poslanie a história múzea (Spiš Museum - mission and history of the museum)“. Slovak National Museum (словачки). Slovak National Museum. n.d. Посетено на 2 November 2020.