Шијак (албански: Shijak) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 14,118. Се наоѓа во централниот дел на државата во округот Драч.

Шијак
Град-Општина
Шијак is located in Албанија
Шијак
Шијак
Координати: 41°20′44″N 19°34′2″E / 41.34556° СГШ; 19.56722° ИГД / 41.34556; 19.56722
Држава Албанија
ОбластДрач
ОкругДрач
Надм. вис.&1000000000000005100000051 м
Население (2001)
 • Вкупно14,118
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)