Округот Драч (албански: Rrethi i Durrësit) е една од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Драч. Округот има население од 242,801[1] (2010), и површина од 433 км2. Округот Драч се наоѓа во западниот дел на Албанија и со главен град Драч.

Map showing Durrës within Albania
Map showing Durrës within Albania

Градови

уреди

Наводи

уреди
  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

Поврзано

уреди