Шандуншки Полуостров

полуостров во Кина

Шандуншкиот Полуостров (кинески: 山东半岛, пинјин: Shāndōng Bàndǎo) — полуостров во покраината Шандунг, источна Кина. Сместен е помеѓу Бохајското и Жолтото Море.[1]

Местоположба на Шандуншкиот Полуостров
Шандуншки Полуостров is located in Кина
Местоположба на Шандуншкиот Полуостров во рамките на Кина

Во далечното минато бил остров, но се споил со континетот со проширувањето на делтата на Хоангхо.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Шандунг“. Портал на кинеската култура. Министерство за култура на НР Кина. Посетено на 17 септември 2013. (англиски)
Координати: 37°N 121°E / 37° N; 121° E / 37; 121