Бохајско Море

Координати: 38°43′ СГШ; 119°54′ ИГД / 38.72° СГШ; 119.90° ИГД / 38.72; 119.90

Карта на Бохајското Море и околината

Бохајското Море (кин. 渤海, пинјин: Bó Hǎi), наречено и Бохајски Залив е највнатрешната заливска област на Жолтото Море, околу крајбрежјето на североисточна Кина. Зафаќа површина од околу 78.000 km² и претставува една од најпрометните водни површини во светот поради релативната близина до Пекинг.

Местоположбата на Бохајското Море

ИсторијаУреди

Сè до почетокот на XX век, заливот се нарекувал Чили (直隸, Zhílì) или Печили 北直隸, Běizhílì). Ова се имиња на некогашните покраини во областа.

ГеографијаУреди

Бохајското Море се граничи со полуостровите Лиаодунг и Шандунг. Во последно време ова е еден од најпрометните морски патишта во светот. Бохајското Море има три помали залива: Лајџоу (јужно), Лиаодунг (северно) и истоимениот Бохајски Залив (западно).

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди