Чутулешт (молдавски и романски: Ciutulești) — општина во реонот Флорешт, североисточна Молдавија. Сочинета е од четири села: Чутинешт, Јон Вода, Маринешт и Србешт. Познато е како родно место на претседателот Николае Тимофти.

Чутулешт
Ciutulești
Општина
Амблем на Чутулешт
Амблем
Прекар(и): ro
Чутулешт is located in Молдавија
Чутулешт
Чутулешт
Location in Moldova
Координати: 47°45′N 28°23′E / 47.750° N; 28.383° E / 47.750; 28.383Координати: 47°45′N 28°23′E / 47.750° N; 28.383° E / 47.750; 28.383
Земја Молдавија
РеонФлорешт
Надм. вис.&10000000000000152000000152 м
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.MD-5016
Повик. бр.+373 250
Мреж. местоciutulesti.md

ИсторијаУреди

Во селото имал куќа летописецот Мирон Костин (1633–1691).

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди