„Човек од светот“ (хрватски: Čovik od svita) е хрватски долгометражен филм од 1965 година.[1]

„Човек од светот“
РежисерОбрад Глушчевиќ
ПродуцентЈадран филм
СценаристОбрад Глушчевиќ
Главни улогиБорис Дворник
Коле Ангеловски
Милена Дравиќ
Ингрид Лотариус
Реља Башиќ
Соња Хлебш
МузикаНикица Калоѓера
КинематографијаТомислав Пинтер
МонтажаКатарина Стојановиќ
Премиера1965
Времетраење101 мин
Земја Хрватска
ЈазикХрватски

Библиографија уреди

  1. „Hrvatski filmski arhiv: Popis hrvatskih dugometražnih filmova 1944. - 2006“. Архивирано од изворникот на 2011-01-05. Посетено на 2014-05-11.