Чифлик (Лагадинско)

Чифлик (грчки: Άγιος Χαράλαμπος, Агиос Хараламбос, до 1955 Τσιφλίκι, Цифлики)[2] — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[3].

Чифлик
Μακροχώρι
Чифлик is located in Грција
Чифлик
Чифлик
Местоположба во областа
Чифлик во рамките на Лагадина (општина)
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°34′N 23°13′E / 40.567° СГШ; 23.217° ИГД / 40.567; 23.217
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000250000000250 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно108
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во југоисточниот дел на Лагадинската област, југоисточно од Лагадинското езеро, во северното подножје на планината Хортач.

Наводи уреди

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Βερτίσκος
  3. Kallikratis law Архивирано на 12 јули 2017 г., Greece Ministry of Interior (грчки)