Чидемли (грчки: Μεταμόρφωση: Μεταμόρφωση, Метаморфоси, катаревуса: Метаморфосис, до 1926 година Τσιδεμλή, Цидемли[2]) — село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 287 жители (2001).

Чидемли
Μεταμόρφωση
Чидемли is located in Грција
Чидемли
Чидемли
Координати: 41°7′N 22°39′E / 41.117° N; 22.650° E / 41.117; 22.650Координати: 41°7′N 22°39′E / 41.117° N; 22.650° E / 41.117; 22.650
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&10000000000000203000000203 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно287
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

ГеографјаУреди

Селото е сместено северно од гратчето Ругуновец (Поликастро), близу до границата со Република Македонија.

ИсторијаУреди

После Втора балканска војна во 1913 година селото останува во Грција. Во него се населени бегалци Грци од Турција. Во 1928 година целото село е бегалско со 107 семејства и 416 жители бегалци.[3]

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας.
  3. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928