Координати: 35°53′N 137°57′E / 35.883° СГШ; 137.950° ИГД / 35.883; 137.950

Чибу (јапонски: 中部地方; Chūbu-chihō) е географско подрачје и регион во Јапонија. Се наоѓа во централниот дел на најголемиот остров, Хоншу.

Местоположба на регионот Чибу

Регионот се состои од девет префектури: Аичи, Гифу, Фукуи, Ишикава, Нагано, Ниигата, Шизуока, Тојама и Јаманаши.