Јаманаши (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 34°3′59″N 13°30′0″E / 34.06639° N; 13.50000° E / 34.06639; 13.50000

Локацијата на префектурата Јаманаши

Јаманаши (јапонски:山梨県; Yamanashi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Кофу.

Надворешни врскиУреди