Тојама (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 36°42′59″N 137°9′0″E / 36.71639° N; 137.15000° E / 36.71639; 137.15000

Тојама (јапонски:富山県; Toyama-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Тојама.

Локацијата на префектурата Тојама

Надворешни врскиУреди