Ајчи (префектура)

префектура во Јапонија

35°4′59″N 136°58′59″E / 35.08306° СГШ; 136.98306° ИГД / 35.08306; 136.98306

Локацијата на префектурата Ајчи во Јапонија

Ајчи (јапонски: 愛知県, Ајчи-кен) — префектура во регионот Чибу, Јапонија. Главен град е Нагоја.

Надворешни врски

уреди