Фукуи (префектура)

префектура во Јапонија

35°58′59″N 136°10′59″E / 35.98306° СГШ; 136.18306° ИГД / 35.98306; 136.18306

Локацијата на префектурата Фукуи во Јапонија

Фукуи (јапонски:福井県; Fukui-ken) е префектура која се наоѓа во регионот Чибу. Главен град е Фукуи.

Надворешни врски

уреди