Ниигата (префектура)

префектура во Јапонија

37°36′59″N 138°51′59″E / 37.61639° СГШ; 138.86639° ИГД / 37.61639; 138.86639

Локацијата на префектурата Ниигата

Ниигата (јапонски:新潟県; Niigata-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Хоншу. Главен град е Ниигата. Во превод, името на градот значи „Нова лагуна“.

Надворешни врски

уреди