Чазмаград во централниот дел на Хрватска. Градот е оддалечен околу 60 км од Загреб и околу 30 км од Бјеловар. Се простира на површина од 238 км2. Во градот живеат 8.095 жители од кои 96% се Хрвати.

Чазма
Čazma
Центарот на Чазма
Центарот на Чазма
Чазма Čazma is located in Хрватска
Чазма Čazma
Чазма
Čazma
Координати: 45°45′N 16°37′E / 45.750° СГШ; 16.617° ИГД / 45.750; 16.617
Површина
 • Вкупна240 км2 (90 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно8,095
Часовен појасСредноевропско време (UTC+1)

Население уреди

Според пописот од 2001 година, подрачјето на градот Чазма имало 8.895 жители.

Пред новата територијална поделба на Хрватска, постоела поранешна голема општина Чазма, која го имала следниот етнички состав:

година на попис вкупно Хрвати Срби Југословени останати
1991 15.263 13.897 (91,05%) 685 (4,48%) 234 (1,53%) 447 (2,92%)
1981 16.632 14.703 (88,40%) 779 (4,68%) 884 (5,31%) 266 (1,59%)
1971 18.487 17.013 (92,02%) 1.116 (6,03%) 168 (0,90%) 190 (1,02%)

Чазма (населено место) уреди

  • 2001 - 2.878
  • 1991 - 2.785 (Хрвати - 2.540, Срби - 86, Југословени - 69, останати - 90)
  • 1981 - 2.489 (Хрвати - 2.015, Југословени - 354, Срби - 66, останати - 54)
  • 1971 - 1.754 (Хрвати - 1.564, Срби - 90, Југословени - 56, останати - 44)[1]

Познати личности уреди

Наводи уреди

  1. CD rom: „Naselja i stanovništvo RH od 1857-2001. godine“, Izdanje Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske, Zagreb, 2005.

Надворешни врски уреди