Црквиште (Дедино)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црквиште


Местоположба 41°30′05″N 22°27′02″E / 41.50139° СГШ; 22.45056° ИГД / 41.50139; 22.45056
Основни податоци
Место Дедино
Општина Конче
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Дедино, Општина Конче. Претставува средновековна населба.

На 2 км северозападно од селото, на простор од 200 x 100 м се наоѓаат остатоци од населбинска керамика, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.