Црквиште (Боговиње)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°55′24″N 20°54′48″E / 41.92333° СГШ; 20.91333° ИГД / 41.92333; 20.91333
Основни податоци
Место Боговиње
Општина Боговиње
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во тетовското село Боговиње. Претставува средновековна црква. Се наоѓа на западната страна од селото се гледаат урнатини од стара напуштена црква околу која се среќаваат делови од мермерна архитектонска пластика[1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069