Црквеница (Туралево)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Црквеницаархеолошко наоѓалиште во кратовското село Туралево. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. На десната страна од Туралевски Дол, во нивите на двајца жители се среќаваат делови од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Црквеница
археолошко наоѓалиште
Црквеница is located in Македонија
Црквеница
Местоположба на Црквеница во Македонија
Местоположба 42°04′42″N 22°06′59″E / 42.07833° N; 22.11639° E / 42.07833; 22.11639Координати: 42°04′42″N 22°06′59″E / 42.07833° N; 22.11639° E / 42.07833; 22.11639
Основни податоци
Место Туралево
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 188. ISBN 9989649286.