Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Обршани

црква во селото Обршани

Успение на Пресвета Богородица — манастирска црква на Обршанскиот манастир во прилепското село Обршани, Македонија.[1][2] Темелите на црквата биле ставени во 2004 година, градбата била завршена во 2005 година, а била осветена во 2011 година од митрополитот Петар.[3]

Успение на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Обршанска
Местоположба

Карта

Координати 41°17′16″N 21°22′5″E / 41.28778° СГШ; 21.36806° ИГД / 41.28778; 21.36806
Место Обршани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2004
Завршено 2005
Осветување 2011
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа надвор од селото, источно од него, преминувајќи ја пругата за Сопотница.

Архитектура

уреди

Црквата наликува на еднокорабна градба, со едно средишно и четири помали кубиња, од кои едното е над Светиот pрестол. Црквата има три полукружни апсиди.[3]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Обршанска Парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2022-01-05.
  3. 3,0 3,1 „МАНАСТИР „УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА", СЕЛО ОБРШАНИ“. Old Prilep. Посетено на 17 април 2024.

Надворешни врски

уреди