Обршанска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Обршанска парохија — македонска православна парохија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е со седиште во црквата „Св. Никола“ во Обршани и ги опфаќа селата Обршани, Пашино Рувци и Бела Црква. Парохиски свештеник е Ереј Дејан Соколески.[1]

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиски храм)
Обршани  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Обршани  
Црква „Св. Атанасиј“ Пашино Рувци  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Пашино Рувци  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Бела Црква  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Обршанска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 4 јануари 2022.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°16′55″N 21°21′38″E / 41.28194° СГШ; 21.36056° ИГД / 41.28194; 21.36056