Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Нивици

црква во Нивици, Преспанско, Егејска Македонија

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Kοίμησης της Θεοτόκου) — православна црква во преспанското село Нивици, Егејска Македонија, Грција. Денес е во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Успение на Пресвета Богородица
Kοίμησης της Θεοτόκου
Црквата од исток
Карта
40°49′42″N 21°02′00″E / 40.8283° СГШ; 21.0333° ИГД / 40.8283; 21.0333
МестоНивици, Преспанско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1893
Управа
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Црквата е изградена во 1893 година.[1] и се наоѓа источно над селото. Претставува типичен пример на црковната архитектура од своето време. Во поново време е обновена и во 1987 година е заштитена од државата како културно наследство.[2]

Поврзано

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 83
  2. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/3733/80/20-2-1987 - ΦΕΚ 281/Β/9-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-02-02. Посетено на 2 февруари 2015.

Надворешни врски

уреди