Црква „Св. Троица“ - Горно Трогерци

црква во селото Горно Трогерци, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква „Св. Троица“ - Горно Трогерци 3.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Горнобалванска
Местоположба
Координати 41°51′27.68″N 22°10′15.87″E / 41.8576889° СГШ; 22.1710750° ИГД / 41.8576889; 22.1710750Координати: 41°51′27.68″N 22°10′15.87″E / 41.8576889° СГШ; 22.1710750° ИГД / 41.8576889; 22.1710750
Место Горно Трогерци
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Света Троица (позната и како Св. Дух) — главна селска црква во штипското село Горно Трогерци, Македонија.[1]

МестоположбаУреди

Црквата е сместена во самото село, веднаш по последните селски куќи.

ИсторијаУреди

За црквата се претпоставува дека била подигната во XIX век. Нема податоци кога е осветена, ниту пак од кој архејереј.[2]

АрхитектураУреди

ИконостасУреди

Црквата поседува иконостас, а иконите во него се од истиот период како и самата црква. Иконите се изработени од Анастас од Крушево и непознати автори.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Горнобалванска парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 2021-01-29.

Надворешни врскиУреди