Црква „Св. Стилијан“ - Солун

црква во Солун

Свети Стилијан Пафлагонски Детепазител (грчки: Αγίου Στυλιανού) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Стилијан
Αγίου Στυλιανού
Поглед на црквата
Карта
40°37′53″N 22°57′14″E / 40.63139° СГШ; 22.95389° ИГД / 40.63139; 22.95389
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкрстокуполен храм
Завршена1946
Управа
ЕпархијаСолунска

Црквата се наоѓа на територијата на Солунскиот универзитет, меѓу улиците „Егнатија“ и „Етники Амина“.[1] Камен-темелникот е поставен на 27 февруари 1938 г. Градежните работи се забавиле поради избувнувањето на Грчко-италијанската војна во 1940 г. На 27 декември 1943 г. е одржана првата свечена литургија.[3] Храмот е отворен на 26 ноември 1946 г. (денот на Свети Стилијан Пафлагонски) од митрополитот Генадиј Солунски.[1]

Храмот е дело на истакнатиот архитект Аристотелис Захос, а со изведбата раководел архитектот Орестис Хаѕиангелу. Црквата е крстокуполен храм во византиски стил. Живописан е од познатиот зограф Поликлитос Ренгос.[3] Главен покровител бил солунскиот адвокат Григориос Карипис, кој дал со 40.000 драхми и светогорските манастири, кои подариле 5.000 драхми.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 32.
  2. „Άγιος Στυλιανός βρεφοκομείου Άσυλο του Παιδιού“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Посетено на 16 октомври 2016.
  3. 3,0 3,1 „Γιορτάζει αύριο ο "Άγιος Στυλιανός"- Διήμερο bazaar "Οι Θησαυροί του Μπαούλου" για το "Άσυλο του παιδιού". The Festival.gr. 25 ноември 2013. Посетено на 16 октомври 2016.

Надворешни врски уреди