Црква „Св. Преполовение“ - Велгошти

црква во селото Велгошти
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Преполовение
Црква „Св. Преполовение“ - Велгошти 8.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Велгошка
Местоположба

Координати 41°7′44.53″N 20°50′11.73″E / 41.1290361° СГШ; 20.8365917° ИГД / 41.1290361; 20.8365917Координати: 41°7′44.53″N 20°50′11.73″E / 41.1290361° СГШ; 20.8365917° ИГД / 41.1290361; 20.8365917
Место Велгошти
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Преполовение
Изградба 1975
Осветување 1975
Зограф Драган и Марјан Ристески
Архитектонски опис

Свето Преполовение (или Руса Среда) — понова селска црква во охридското село Велгошти, Македонија.[1]

МестоположбаУреди

Црквата е сместена надвор од селото Велгошти, на козја патека од каде што може да се стигне и до пештерната црква „Св. Богородица“.

ИсторијаУреди

Камен-темелникот бил осветен и поставен во 25 мај 1974 година, а црквата била осветена во 1975 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Ангелариј.[2]

Црквата била преосветена од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во 1996 година.[2]

АрхитектураУреди

ФрескоживописУреди

Фрескоживописот е дело на уметниците Драган Ристески од Охрид и Марјан Ристески од село Велгошти.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 48. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2021-07-18.

Надворешни врскиУреди