Црква „Св. Петка“ - населба Близанска

црква во селото Близанско
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Близанско (населба) 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°46′57.22″N 21°08′57.41″E / 41.7825611° СГШ; 21.1492806° ИГД / 41.7825611; 21.1492806Координати: 41°46′57.22″N 21°08′57.41″E / 41.7825611° СГШ; 21.1492806° ИГД / 41.7825611; 21.1492806
Населено место Близанско
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — новоизградена црква во викенд-населбата Близанска во непосредна близина на поречкото село Близанско.[1]

Црквата е сместена покрај денешниот брег на вештачкото езеро Козјак.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (ed.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди