Црква „Св. Петар и Павле“ - Пазар (православна)

православна црква во Пазар, Егејска Македонија

Свети Петар и Павле (грчки: Ιερός ναός Αγίων Πέτρου και Παύλου) — православна црква во градот Пазар (Ениџе Вардар), Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Петар и Павле
Αγίων Πέτρου και Παύλου
Карта
40°47′40″N 22°24′39″E / 40.79444° СГШ; 22.41083° ИГД / 40.79444; 22.41083
МестоПазар
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типкрстокуполна базилика
Изградба1962 - 1972
Управа
Архијерејско намесништвоПазарско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа во јужниот дел на Кариотското Маало.

Историја уреди

На местото на црквата порано имало медреса. Во 1930-тите медресата се користела како склад за гориво. За време на Втората светска војна Германците ја користеле како затвор, а потоа во неа се сместени сиромашни семејства. во 1950-тите години медресата веќе била урнатина, па затоа е срушена. Во 1962 г. на нејзино место почнала да се гради црква, конечно осветена од митрополитот Калиник Воденски на 1 октомври 1972 г.[3]

Опис уреди

Храмот претставува крстокуполна базилика долга 27 м, широка 18 м и висока 18 м.[1] Покривот е на четири води со ќерамиди. Во северозападиниот дел на црквата има доградена камбанарија.[4]

Фреските се дело на Ставрос Госпудинис, а повеќето преносливи икони ги насликал Димитриос Рицос. Иконостасот е резбан.[1][4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός ναός Αγίων Πέτρου και Παύλου“. Η πόλη μας. Посетено на 12 септември 2016.
  2. Αποστολίδου, Γεσθημανή. „Τα Γιαννιτσά ... χθες και σήμερα“. стр. 39. Посетено на 16 јануари 2020.
  3. Πασχούδη, Μαρία Χρ (2010). Από τις Καρυές Ανατολικής Ρωμυλίας στα Γιαννιτσά (Ιστορία – Πνευματικός βίος). Διπλωματική εργασία (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 75.
  4. 4,0 4,1 Αποστολίδου, Γεσθημανή. „Τα Γιαννιτσά ... χθες και σήμερα“. стр. 40. Посетено на 16 јануари 2020.