Црква „Св. Пантелејмон“ - Канџа

црква во Канџа, Лагадинско

Свети Пантелејмон (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Παντελεήμονος) — црква во селото Канџа, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1] Претставува парохиски храм.

Свети Пантелејмон
Αγίου Παντελεήμονος
Карта
40°45′29.6″N 23°26′52.8″E / 40.758222° СГШ; 23.448000° ИГД / 40.758222; 23.448000Координати: 40°45′29.6″N 23°26′52.8″E / 40.758222° СГШ; 23.448000° ИГД / 40.758222; 23.448000
МестоКанџа, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1932
Управа
Архијерејско намесништвоМавровско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја уреди

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1932 г. За време на германската окупација во Втората светска војна храмот е опустошуван на три наврати. Обновена е во 1972 г. Значително настрадала во земјотресот од 1978 г. потоа е повторно изградена.[1]

Во парходхијата влегуваат и храмовите „Св. Богородица Вратарница“, „Св. Бессребреници“ и „Св. Рафаил, Никола и Ирина“.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Αγίου Παντελεήμονος“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 18 септември 2019.