Црква „Св. Никола“ - Стење

црква во селото Стење
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Преспа 33.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 40°56′43″N 20°54′06″E / 40.94528° N; 20.90167° E / 40.94528; 20.90167Координати: 40°56′43″N 20°54′06″E / 40.94528° N; 20.90167° E / 40.94528; 20.90167
Населено место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2013
Ктитор Видосава Трајковска
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — најнова црква во селото Стење, Општина Ресен, Македонија, која е сè уште во изградба. Се наоѓа на самиот влез во селото, веднаш до канцеларијата на управата на Националниот парк „Галичица“.

Темелите на црквата биле поставени во јуни 2013 година, а самата градба на црквата била финансирана од Видосава Трајковска.[1]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. "Во Стење поставен и осветен камен-темелник на црквата „Св. Никола"". Ресен: Преспана. Посетено на 24 октомври 2016.

Надворешни врскиУреди