Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Стење

црква во селото Стење
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Преспа 10.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 40°55′58″N 20°55′34″E / 40.93278° СГШ; 20.92611° ИГД / 40.93278; 20.92611Координати: 40°55′58″N 20°55′34″E / 40.93278° СГШ; 20.92611° ИГД / 40.93278; 20.92611
Населено место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — гробјанска црква во селото Стење, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа на селските гробишта, надвор од селото.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди