Црква „Св. Атанасиј“ - Стење (нова црква)

црква во селото Стење

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — мала црква (или параклис) во селото Стење, сместена близу новоизградената плажа во Стење.

Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Карта

Координати 40°56′20″N 20°54′49″E / 40.93889° СГШ; 20.91361° ИГД / 40.93889; 20.91361
Место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Задниот дел на црквата „Св. Атанасиј“

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди