Црква „Св. Атанасиј“ - Стење (нова црква)

црква во селото Стење
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Преспа 14.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 40°56′20″N 20°54′49″E / 40.93889° СГШ; 20.91361° ИГД / 40.93889; 20.91361Координати: 40°56′20″N 20°54′49″E / 40.93889° СГШ; 20.91361° ИГД / 40.93889; 20.91361
Населено место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — мала црква (или параклис) во селото Стење, сместена близу новоизградената плажа во Стење.

Задниот дел на црквата „Св. Атанасиј“

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди