Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Стење

главна црква во селото Стење

Свети Кирил и Методиј — главна селска црква во селото Стење, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа во центарот на селото. Била изградена во 1911 година.

Свети Кирил и Методиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Карта

Координати 40°56′20.3″N 20°54′41.5″E / 40.938972° СГШ; 20.911528° ИГД / 40.938972; 20.911528
Место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Завршено 1911
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Црквата има трикорабна градба и полукружна апсида. Во внатрешноста нема никаков живопис, а иконостасот е поставен во поново време.[1]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Цркви“. Visit Pelagonia. Архивирано од изворникот на 2013-10-03. Посетено на 24 мај 2016.

Надворешни врски

уреди