Црква „Св. Мина“ - Дреново (Населичко)

црква во Дреново, Населичко, Егејска Македонија

Свети Мина (грчки: Αγίου Μηνάцрква во селото Дреново, Населичко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Шишанско-сачишката епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Мина
Αγίου Μηνά
Карта
40°22′13.5″N 21°26′35.4″E / 40.370417° СГШ; 21.443167° ИГД / 40.370417; 21.443167
МестоДреново, Населичко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1509
Управа
ЕпархијаШишанско-сачишка

Црквата е изградена во 1509 г. како „Св. Димитриј“. Во 1859 г. е изградена новата голема камена црква „Св. Мина“, во која е вклучен стариот храм.[1][2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „архивски примерок“. Το Βόιον. Архивирано од изворникот на 2015-01-02. Посетено на 2 јануари 2015. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help)
  2. 2,0 2,1 „Ιερός Ναός Αγίου Μηνά στο Δρυόβουνο Βοΐου“. Το Βόιον. Архивирано од изворникот на 2015-01-03. Посетено на 3 јануари 2015.