Црква „Св. Марина“ - Субашќој

црква во Субашќој, Серско

Света Марина (грчки: Αγίας Μαρίνας) — црква во селото Субашќој, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Света Марина
Αγίας Μαρίνας
Карта
41°5′34.3″N 23°38′28.4″E / 41.092861° СГШ; 23.641222° ИГД / 41.092861; 23.641222
МестоСубашќој, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршенао. 1880
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја уреди

Црквата е изградена околу 1880 г., но можеби и порано, бидејќи во црковната кондика на селото има приходи и расходи од храмот од 1874 – 1884 г. Сместена е во долниот крај на селото по патот за Сер и првично била приватен параклис. Во 1928 г. на дел од парцелата е изградено училиштето, а во 1953 г. училишниот двор е проширен за сметка на црковниот. Во 1989 г. црквата е обновена. Иконата на Света Марина на иконостасот е од 1773 г.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Δαβίτη, Φωτεινή. „Οι Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου“ (PDF). Δαρνακοχώρια. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-31. Посетено на 31 декември 2017.