Црква „Св. Лука“ - Врежот

црква во Врежот, Ениџевардарско

Свети Лука (грчки: Αγίου Λουκάς) — преродбеничка црква во селото Врежот, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Лука
Αγίου Λουκάς
40°43′16.6″N 22°17′40.1″E / 40.721278° СГШ; 22.294472° ИГД / 40.721278; 22.294472Координати: 40°43′16.6″N 22°17′40.1″E / 40.721278° СГШ; 22.294472° ИГД / 40.721278; 22.294472
МестоВрежот, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Стилпреродбенички
Изградба1790
Управа
Архијерејско намесништвоПазарско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Храмот се наоѓа во северниот дел на селото. Според месното предание, изграден е во 1790 г. Претставува трикорабна базилика со отворен трем на југ и запад.[1] Подоцна јужно до него е изградена нова црква.

Во 1926 г. селото е преименувано во Агиос Лукас (во превод Свети Лука) според црквата.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Άγιος Λουκάς“. Δήμος Πέλλας. Посетено на 31 мај 2020.
  2. „Δημήτρης Λιθοξόου. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 – 1971“. Архивирано од изворникот на 2012-06-30. Посетено на 20 јуни 2012. no-break space character во |title= во положба 65 (help)