Црква „Св. Константин и Елена“ - Мокрино

црква во селото Мокрино

„Св. Константин и Елена “ — црква која се наоѓа во Мокрино, Општина Ново Село. Црквата била изградена во 1876 година.

Црква „Св. Константин и Елена “
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Струмичко
Парохија Струмичка
Местоположба

Карта

Место Мокрино
Општина Ново Село
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин
Света Елена
Изградба 1876
Архитектонски опис

Галерија уреди

Надворешни врски уреди