Црква „Св. Константин и Елена“ - Горно Караџово

црква во Горно Караџово, Серско

Свети Константин и Елена (грчки: Ιερός Ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης) — црква во селото Горно Караџово, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Константин и Елена
Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης
41°3′29.1″N 23°24′0.3″E / 41.058083° СГШ; 23.400083° ИГД / 41.058083; 23.400083Координати: 41°3′29.1″N 23°24′0.3″E / 41.058083° СГШ; 23.400083° ИГД / 41.058083; 23.400083
МестоГорно Караџово, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1955
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Храмот се наоѓа во центарот на селото. Изграден е во 1955 г. Отворен е во 1975 г. од митрополитот Константин Серски. Претставува трикорабна базилика со повисок среден кораб.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 октомври 2019.