Црква „Св. Климент Охридски“ - Пожаране

црква во селото Пожаране

Свети Климент Охридски претставува македонска православна црква во гостиварто село Пожаране.[1]

Свети Климент Охридски

Поглед на црквата од југозапад

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Карта

Место Пожаране
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Климент Охридски
Изградба 2015
Завршено 2016
Осветување 2015
Архитектонски опис
Поглед на црквата од југоисток

Црквата се наоѓа на местото Климентија, едно од најпознатите светилишта во Пожаране. Според легендата, тука уште пред илјада години проповедал Свети Климент Охридски, и тука имало црква посветена на него. Подоцнаа таа во турско време била разрушена. После поголема иницијатива, на 21 мај 2015 година, биле поставени темелите на новата градба и биле лично осветени од полошкиот митрополит Јосиф. Црковата има димензии 3,90м со 4,40 м.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. ОСВЕТЕНИ ТЕМЕЛИТЕ НА ХРАМОТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" ВО С. ПОЖАРАНЕ[мртва врска]