Црква „Св. Илија“ - Субашќој

црква во Субашќој, Серско

Свети Илија (грчки: Προφήτη Ηλία) — црква кај селото Субашќој, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Илија
Προφήτη Ηλία
Карта
41°5′31.5″N 23°39′5.0″E / 41.092083° СГШ; 23.651389° ИГД / 41.092083; 23.651389
МестоСубашќој, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1900
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја

уреди

Црквата се наоѓа источно од селото. Изградена е во 1900 г. според податоците на Гаврил Кундијадис. Во црковната кондика на селото во 1863 г. е спомената месноста „баир на Пророк Илија“, што укажува на тоа дека на ова место претходно постоела црква посветена на истиот светец. Во 1907 г. на ридот се одиграла борба помеѓу андартскиот капетан Стратис Адрамитиотис и турската војска. Црквата е живописана.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Δαβίτη, Φωτεινή. „Οι Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου“ (PDF). Δαρνακοχώρια. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-31. Посетено на 31 декември 2017.