Црква „Св. Илија“ - Петрово

црква во селото Петрово, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Координати 41°18′3″N 22°19′49″E / 41.30083° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.30083; 22.33028Координати: 41°18′3″N 22°19′49″E / 41.30083° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.30083; 22.33028
Место Петрово
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Свети Илија — манастирска црква на Петровскиот манастир во гевгелиското село Петрово, Македонија.

Црквата се наоѓа високо над селото, каде што е планирана изградбата на Паркот на ветерни електрани „Петрово“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ветерен парк Петрово“ (PDF). Министерство за животна средина и просторно планирање. 2021. Посетено на 9 октомври 2021.