Миравска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Миравска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Гевгелиското архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Константин и Елена“ во селото Миравци. Во составот на оваа парохија се селата Миравци, Давидово, Петрово, Милетково и Габрово.[1]

Црквата „Св. Константин и Елена“ во Миравци е парохиско седиште

Старешина на парохијата е отец Петар Петрушевски (сос. 2016).

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Константин и Елена“
(парохиска црква)
Миравци 1860  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Давидово 1860  
Црква „Св. Илија“ Давидово 1937  
Црква „Вознесение Христово“ Петрово 1860  
Црква „Св. Атанасиј“ Петрово  
Црква „Св. Илија“ Петрово
Црква „Св. Петка“ Милетково 1860  
Црква „Св. Атанасиј “ Габрово 1851  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-04.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°18′21.8″N 22°25′57.2″E / 41.306056° СГШ; 22.432556° ИГД / 41.306056; 22.432556