Црква „Св. Илија“ - Луковица

црква во селото Луковица
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Манастир „Св. Илија“ 6.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба

Карта

Координати 41°53′17″N 21°9′2″E / 41.88806° СГШ; 21.15056° ИГД / 41.88806; 21.15056Координати: 41°53′17″N 21°9′2″E / 41.88806° СГШ; 21.15056° ИГД / 41.88806; 21.15056
Место Луковица
Општина Желино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Завршено 1995
Архитектонски опис

Свети Илија претставува македонска православна црква во тетовското село Луковица.[1] Црквата е главна и единствена црква во Луковичкиот манастир. Се наоѓа ападно од селото. Од 2014 години постои иницијатива за изградба на манастирски конаци околу црквата.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Иницијатива да се градат конаци до црквата во тетовска Луковица[мртва врска]