Црква „Св. Илија“ - Дрен (Демиркаписко)

црква во селото Дрен, Македонија

Свети Илија — селска црква во демиркапиското село Дрен, Македонија. Црквата се наоѓа во самиот средиштен дел на селото.

Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°22′00″N 22°14′50″E / 41.36667° СГШ; 22.24722° ИГД / 41.36667; 22.24722
Место Дрен
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди