Црква „Св. Илија“ - Гвоздово

црква во Гвоздово, Лагадинско

Свети Илија (грчки: Προφήτη Ηλία) — црква во селото Гвоздово, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Лагадинско-ајватовско-рендинската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Илија
Προφήτη Ηλία
Карта
40°49′19″N 23°2′4″E / 40.82194° СГШ; 23.03444° ИГД / 40.82194; 23.03444
МестоГвоздово, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1810
Управа
ЕпархијаЛагадинско-ајватовско-рендинска

Храмот е гробишна црква, сместена во источниот дел на селото. Изградена е во 1810 г.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Άσσηρος“. Δήμος Λαγκαδά. Архивирано од изворникот на 2014-06-09. Посетено на 8 јуни 2014.